ŞİKAYETLERİNİZ YAKINLARINIZ TARAFINDAN ANLAŞILMAYABİLİR !

Bu hastaların en büyük sıkıntısı, çevreleri tarafından anlaşılamamak; yani hem doktorlar, hem yakınları ve hem de arkadaşları tarafından bir türlü anlaşılamamak oluyor. Yakınları ve arkadaşları genellikle, hastanın şikayetlerini abarttığını düşünüyorlar. Bazen de ilgi çekmek için yaptığını, bazı ruhsal sıkıntılarının bulunduğunu düşünüyorlar.
 

Bazı doktorlar ise hastanın yapılan tetkiklerinde; yani kan tahlillerinde, görüntüleme sonuçlarında normal dışı hiç bir bulguya rastlamadıkları için, muayene sırasında da çok bariz mekanik poblemler göremedikleri için, durumun daha çok psikolojik olduğu kanaatine varıyorlar.


Halbuki fibromiyaljinin muayenesi, ilgili hekimce (esasen Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı) detaylı ve kapsamlı bir değerlendirmeyi gerektiriyor. Elbette hekimin hastalık konusundaki tecrübesi, tanı koymada en önemli faktör. Eğer hekim hastalığı iyi tanıyor ve fibromiyaljiyi tedavi de ediyorsa, teşhis koymada zorlanmıyor. Aksi halde tanıda da, tedavide de bazı zorluklar ortaya çıkıyor.
 

❝ Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz. ❞
Randevu için WHATSAPP'dan ulaşın
whatsapp