Fibromiyalji - Psikoloji - Kuru İğne Tedavisi

Fibromiyalji tedavisinde "Kuru İğne Tedavisi", hastalığın aslını-temelini tedavi eden bir yöntemdir; elbette "doğru usulde" uygulanmak şartıyla.. Bu sebeple, kuru iğne tedavisi geçici, kısa süreliğine rahatlatıcı bir tedavi değil; hastalığın temeldeki bozukluğunu ortadan kaldıran kalıcı bir tedavidir.

Varsa, hastalığa eşlik etmiş olan ek patolojilerin de ortadan kaldırılması gerektiğini belirtmemiz gerekiyor. Tedavi, tüm bu yan faktörler de bir bütün olarak ele alınarak yürütülüyor.

Ancak hastalığın ana sebebi ve hastalık belirtilerinin kaynağı, zannedildiği gibi psikolojik etmenler değildir. Bu ve birçok faktör, hastalığın gerek ortaya çıkışında, gerekse şikayetlerin artmasında belli oranlarda katkı sağlarlar.

Fibromiyalji için, bütün dünyada ve Türkiye'de hala birtakım rahatlatıcı usuller, değişik tedavi metodları ve ilaçlar deneniyor elbette. KURU İĞNE TEDAVİSİ ise, bir deneme yöntemi değildir. Hastalıktaki ana mekanizmayı düzelten bir uygulamadır. Zaten tedaviye devam eden hastaların çoğu, daha ilk seanstan itibaren bunu farkeder.

Hiç kimse, Fibromiyalji ile bir ömür sürmek zorunda değildir. Bununla birlikte, tedavinin çok kolay olmadığı ve sabır gerektirdiği de unutulmamalıdır.

Yrd Doç Dr Serdar SARAÇ
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı.

❝ Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz. ❞
Randevu için WHATSAPP'dan ulaşın
whatsapp