Fibromiyalji’nin Tedavisi

Fibromiyalji’nin tedavisi, bazen çok yönlü bir program ile mümkündür. Tedavide en etkili yöntem ise, kuru iğne tedavisidir. Hastaların çoğu, sadece kuru iğne tedavisi ile ve ilaç kullanmadan iyileşir.

Ancak tedavi planlanırken, hastalığa eşlik eden mekanik problemler de mutlaka birlikte ele alınmalı ve tedavi edilmelidir. Bu mekanik problemlerin büyük kısmı, fizik tedavi ve benzeri uygulamaları gerektirir. Böyle bir kombine tedavide, ilaçsız tedavinin başarısı çok yüksektir. 

Genellikle hastalığın süresi ne kadar uzun ise, tedavi de buna bağlı olarak daha uzun sürer. Hastalığın başlangıcı bazen on yılları bulur. Yeni başlangıçlı hastalıkta ise tedavi süresi de daha kısa olur. Bununla birlikte, her hastanın durumu kendine özeldir ve tedavisi de bu anlayışla planlanmalıdır.

Her hasta için, hastalığı hazırlayıcı ve kolaylaştırıcı faktörler de gözden geçirilmeli ve gerekli tedbirler alınmalıdır. Detaylı ve kapsamlı bir muayene, bu açıdan da önemli ve gereklidir.

Fibromiyaljili hastaların önemli bir kısmı, doğru bir tedavi planıyla tamamen tedavi edilebilir. Yoğun geçecek ve belki uzun sürecek olan bu tedavi sırasında hem hasta, hem hasta yakınları ve hem de hekim sabırlı olmalıdır.

❝ Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz. ❞
Randevu için WHATSAPP'dan ulaşın
whatsapp